افزونه فهارس

حتما برایتان پیش آمده که برای نوشتن صورت وضعیت یا صورتجلسات، نیاز به فراخوانی آیتم های فهرست بها در اکسل داشته باشید. برای اینکار از متدهای مختلفی میتوان استفاده نمود.برای مثال میتوانید فایل اکسل فهرست بها را در یک شیت  گذاشته و با استفاده از فرمولهای  vlookup ، index match یا find در شیت های دیگر ردیفهای فهرست بها را فراخوانی  کنید.

به همین منظور افزونه ای طراحی کردیم که با نصب آن فهارس بهای پایه به بانک اطلاعاتی اکسل شما اضافه می شوند و دیگر نیازی به اضافه کردن فایل فهرست بها نمی باشد.

برای اینکار پس از نصب افزونه، در یک سلول (برای مثال سلول a2) کد فهرست بها به همراه کدرشته (مثلا ۱۱۰۸۰۱۰۱-دو رقم اول سمت چپ کد رشته ابنیه و شش رقم سمت راست ردیف فهرست بها است) را  در یک سلول نوشته و از طریق فرمولهای زیر شرح ردیف، واحد، بهای واحد، رشته و شرح فصل را فراخوانی کنید.

=s_sharh(a2,96) ———– برای فراخوانی شرح ردیف

=s_vahed(a2,96) ———– برای فراخوانی واحد ردیف

=s_baha(a2,96) ———– برای فراخوانی بهای واحد ردیف

=s_fehrest(a2) ———– برای فراخوانی نام رشته مربوط به ردیف

=s_fasl(a2) ———– برای فراخوانی فصل مربوط به ردیف

برای آشنایی بیشتر با افزونه فهارس فیلم زیر را ببینید:

 

نسخه پایه افزونه فهارس شامل فهارس بهای ابنیه، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و راه و باند سال ۹۶ می باشد و از لینک زیر قابل تهیه است. همچنین در صورت نیاز به فهارس دیگر می توانید از طریق فرم درخواست افزونه فهارس اقدام به ثبت سفارش نمایید. هزینه هر فهرست بها اضافه بر نسخه پایه ۱۵۰۰۰ تومان می باشد.

دانلود نمونه افزونه فهارس (فایل نمونه تنها حاوی فصل یک فهارس بهای ابنیه، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی و راه و باند سال ۹۶ می باشد)

لطفاً قبل از خرید افزونه نسبت به دانلود نمونه از لینک فوق اقدام نموده و از نحوه کارکرد افزونه اطمینان حاصل فرمایید.

 مراحل نصب :
 در صورتیکه از اکسل ۲۰۱۰ (توصیه شده) استفاده می نمایید فایل fahares.install را اجرا کرده و افزونه بصورت خودکار نصب خواهد شد، اما در صورتیکه از ویرایشهای بالاتر اکسل استفاده می نمایید می بایست از طریق زیر اقدام به نصب افزونه نمایید.
۱- فایل fahares را در مسیر مشخصی مثل دسکتاپ ذخیره کنید.
۲- از منوی file گزینه option را انتخاب کرده و سپس روی add-ins کلیک کنید.
۳- روی دکمه go کلیک کنید و در پنجره باز شده دکمه browse را بزنید.
۴- فایل fahares که در مرحله ۱ ذخیره کرده بودید در پنجره browse فراخوانی (copy & paste) نمایید و روی آن دبل کلیک کنید.
۵- پس از بازگشت به پنجره add-ins از تیک خوردن افزونه فهارس مطمئن شوید.
۶-ok را بزنید و کار تمام است
توصیه : با عنایت به عملکرد بی نقص آفیس ۲۰۱۰ در کار با ماکرو ها و افزونه ها اکیداً توصیه می گردد برای کار با این افزونه (و افزونه های دیگر) از آفیس ۲۰۱۰ استفاده نمایید.برخی از نسخه ها آفیس ها ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ در هنگام کار با  افزونه ها کند شده یا عملاً هنگ می کنند.
logo-samandehi